אוקטוברפסט (Oktoberfest)

פסטיבל הבירה המפורסם של מינכן ונושא בתואר היריד הגדול ביותר בעולם,  וכן פסטיבל האוכל הגדול בעולם, בו מבקרים קרוב ל-7 מיליון איש הלוגמים למעלה מ- 6 מיליון ליטר בירה.

קצת היסטוריה

האוקטוברפסט המתקיים במינכן זו השנה ה-185, מכונה גם Wiesn בפי המקומיים. הפסטיבל מגולל את סיפורה של בוואריה – בתאריך 12 לאוקטובר 1810, ארבע שנים לאחר היווסדה של הממלכה, התקיימה החתונה של נסיך הכתר לודוויג (Ludwig) והנסיכה תרזה מסקסוניה-הילדבורגהאוזן, במינכן. חגיגות החתונה הרשמיות נמשכו חמישה ימים והוצגו כמחווה והלל למשפחת השלטון של הממלכה הצעירה. 

כך נפלה ההחלטה לשמר את החגיגות ולחזור על האירוע הפופולארי גם בשנה הבאה. הרעיון של פסטיבל אוקטובר קרם עור וגידים ומאז המשיך למשוך מבקרים בכל שנה.

בירת מדינת בוואריה, מינכן, מארחת באורח קבע את האוקטוברפסט באתר הנקרא תרזיינוויזֶה (Theresienwiese, "שדה תרזה") ובקיצור: "ד'וויזן" (d’ Wiesn). הוא נפתח בהכרזה של ראש עיריית מינכן המחזיק בידו כוס בירה ואומר: "O'zapft is!" – "הבירה נמזגה מחבית" (בשפה הבווארית).

אל הפסטיבל מגיעים כשישה מיליון מבקרים בכל שנה, שלוגמים יותר מחמישה מיליון ליטרים של בירה וצורכים יותר מ-200,000 נקניקיות ופרעצלים. הפעילות מתנהלת בעיקר באוהלי הבירה הענקיים (Beer Tents), המוצבים במקום על ידי מבשלות השיכר המקומיות, ומוקמים כחצי שנה מראש! כשהאוהל מלא (מה שקורה בדרך כלל במהלך היום), המשתתפים נוהגים לעלות על השולחנות לריקוד שמח. התפריט מאוד פשוט: פרעצלים, נקניקיות, חצאי עוף, ירקות מוחמצים ועוגיות ג'ינג'ר ענקיות בצורת לב. תפריט השתיה פשוט אף יותר – בירה, אך ורק בירת אוקטוברפסט, המבושלת במיוחד עבור הפסטיבל.

8 עובדות שאתם חייבים לדעת על אוקטוברפסט

אוקטוברפסט נושא בתואר היריד הגדול בעולם וכן פסטיבל האוכל הגדול בעולם. מבקרים בו קרוב ל-7 מיליון איש הלוגמים למעלה מ- 6 מיליון ליטר בירה.

הפסטיבל נערך מדי שנה בעיר מינכן בבוואריה שבגרמניה מאמצע ספטמבר עד יום א' הראשון של אוקטובר ונמשך בדרך כלל 16 ימים.

הפסטיבל בוטל 24 פעמים מאז 1810 בשל סיבות שונות שכללו שלל מלחמות, מגיפות כולירה ואינפלציה. מאז 1949 הפסטיבל מתקיים כהלכתו.

רק 6 מבשלות מורשות לייצר ולהגיש את בירת האוקטוברפסט בפסטיבל והן אותן 6 מבשלות שבישלו את הבירה בפסטיבל הראשון ב-1810. להלן בנות המזל: אוגוסטינר, האקר-פשור, לוונבראו, פאולנר, שפאטן והופבראו.

הבירה מוגשת בפסטיבל בכוסות זכוכית בגודל 1 ליטר בלבד ומשקל כוס מלאה הוא 2.4 ק"ג. המלצריות המגישות את הבירה אוחזות בין 6 ל-10 כוסות כאלה בכל סיבוב.

הפסטיבל מאכלס חצי מיליון מבקרים בממוצע מדי יום כשכל מבקר לוגם בממוצע 2.5 ליטר בירה ליום. במשך השבועיים בו הוא נמשך, נלגמת בו כמות בירה השווה לתצרוכת הבירה החודשית של ישראל, על 8 מיליון תושביה.

באוקטוברפסט פועלים 14 אוהלים המאכלסים בין 2,000 ל-11,000 מקומות ישיבה בשטחם. באוהלים תוכלו למצוא שפע מאכלים בווארים מסורתיים כגון עוף צלוי, דגים, זנב שור, נקניקיות ושפצלה גבינה, הופעות של מוזיקה בווארית מסורתית ומוזיקה מודרנית, תחרויות חץ וקשת ואפילו, לא עלינו, יין.

הפסטיבל נפתח בהכרזה של ראש עיריית מינכן המחזיק בידו כוס בירה ואומר: "O'zapft is!" - "הבירה נמזגה מחבית" (בשפה הבווארית). עד לרגע זה אסור ללגום או למכור בירה בפסטיבל

מידע שימושי

 

2018 Oktoberfest במינכן יפתח שעריו בספטמבר 22 באוהל Schottenhamel וזה יימשך עד אוקטובר 7.

  • אין דמי כניסה לפסטיבל או-אוהלי הבירה. אבל, בשל הפופולריות של הפסטיבל, מומלץ לבצע הזמנה מראש.
  • שעות הפתיחה הן מהשעה 10:00 בבוקר ועד 24:00 
  • ילדים מתחת לגיל 6 חייב לעזוב את האזור 20:00 לכל המאוחר.
  • העישון אסור באוהלים.

מתחם אוקטוברפסט ממוקם ליד מרכז העיר מינכן, קרוב לתחנת הרכבת המרכזית של העיר.