הרי הרץ - טיול משפחתי ב"גרמניה האחרת"

כשאנו באים לתכנן טיול משפחתי ומעלים את צירוף המילים: טיול משפחתי בגרמניה – הדבר הראשון שחושבים עליו הוא חופשה משפחתית ביער השחור שהפך בשנים האחרונות ליעד מבוקש מאוד.

אם זאת, הרשו לי להציג בפניכם מקום אטרקטיבי למשפחות שהישראלים עדיין לא כבשו ! במרחק נסיעה של שעתיים וחצי מברלין נמצא אזור עתיר פעילויות לכל גילאי המשפחה הנקרא: חבל הרי ההרץ (Harz) – "ארץ האגדות".

מדובר על רכס הרים המתרומם במפתיע במרכזה של שפלה רחבה במרכז גרמניה וצפונה, המשתרע על פני שטח של 2226 קמ"ר ובו ניתן למצוא מכרות בני יותר מאלף שנה, עיירות ציוריות ובהם בתי עץ עתיקים, טירות, ארמונות, כנסיות מימי הביניים, ולצידם גבעות מיוערות, עמקים מוגנים, אגמים צלולים קרירים וכחולים, נחלים ונהרות. כמו גם, שמורות טבע ומגוון פעילויות המתאימות לכל המשפחה, כגון: מגלשות הרים, פארקי חבלים, מסלולי הליכה ועוד. בכל פינה המטיילים נתקלים באגדות וסיפורי מיתולוגיה על מכשפות, אבירים, וכל אלה הופכים את החופשה בחבל ארץ זה לחוויה בלתי נשכחת.

1

איפה כדאי לטייל ולבקר בחבל הרץ?

גוסלאר (Goslar)

עיירה היסטורית עתיקה, נוסדה בשנת 922 לספירה ובה מקומות מעניינים לביקור כמו: בתי עץ-אבן עתיקים בני מאות שנים, ביצורים מימי הביניים שנשתמרו כמעט בשלמותם, כנסיות וטירה קיסרית. היא עשירה במכרות כסף ובקרבתה נמצא מכרה רמלסברג (Rammelsberg) אחד העתיקים בעולם וכיום פועל בו מוזיאון תולדות הכרייה.

אוסטרודה (Osterode)

עיירה ציורית השוכנת לרגלי ההרים ועל גדות נהר סוזה (Soese), הבתים מימי הביניים והאטרקציה העיקרית של העיירה היא שוק הדגנים (Kornmarkt) המוקף בתי עץ יפים. בעיירה מתחיל השביל המפורסם לטיולים רגליים: מעלה המכשפות של הרץ (Harzer Hexenstieg) – אורכו של השביל הוא כ – 1000 ק"מ, והוא חוצה למעשה את הרי הרץ לאורכם

ורניגרודה (Wernigerode)

עיירה בת כמעט 1000 שנה, שוכנת על גדת הנהרות הולטמה (Holtemme) וציליברך (Zilibrach) בהתמזגותם לנהר אחד ויש בה אוצרות תרבות ואמנות רבים. בתים יוחדים בעיירה הם: "הבית העקום" (שימש בעבר כטחנת קמח שפעלה במימי הנחל והמים חתרו תחת יסודותיו ועיוותו את צורתו) ו"הבית הקטן ביותר בורניגרודה" (גובהו 4.2 מ' ורוחבו 2.9 מ'). על העיר משקיפה טירת ורניגרודה מראש גבעת אגנסברג (Agnesberg) שקיבלה את הכינויי "נוישוונשטיין של הרי הרץ" ואליה ניתן להגיע גם ברכבת קטנה היוצאת מאחורי בית העירייה.

גולסאר

אטרקציות משפחתיות בחבל הרץ

  • פעילויות מים => בחבל זה פזורים אגמים רבים המאפשרים שחייה, גלישה, צלילה ושייט בסירות, וכן אינסוף בריכות פתוחות ומקורות, ופארקי מים המציעים סוגי פעילויות לכל המשפחה.
  • האומגה (Magazipline) הכי גבוהה באירופה => מתעופפים מעל הסכר הגבוה באירופה במהירות של 85 קמ"ש.
  • מגלשת הרים Thale השוכנת ב – Hexentanzplatz , צוק גרניט מרשים מעל ערוץ נהר קניוני, עולים ברכבל ולמעלה אפשר לטייל לנקודות תצפית מרהיבות על האיזור כולו.
  • רכבות היסטוריות => ישנם שלושה קווי רכבות המחברים אזורים שונים של החבל. הקו המעניין ביותר מחבר את העיר Werniogerode עם הר ברוקן, כאשר התחנה הסופית היא אחת מהגבוהות בגרמניה.
  • מערות => רכס הרי הרץ עשויים מסלעי דולומיט וגיר רך. התהליכים הגיאומורפולגיים יצרו בהם מערות מרשימות שפתוחות למבקרים. מערת באומן (Baumanns Höhle) היא אחת המערות העתיקות בעולם שהתגלתה על ידי הכורה פרדיריך באומן שחיפש ברזל ומצא מערת נטיפים וזקיקים.
  • מסלולי הליכה => השבילים ההרריים המסועפים של החבל מושכים אליהם מטיילים רבים. יש מסלולי טיול ברגל, משולטים ומסומנים היטב, שאפשר לטייל בהם במשך ימים שלמים. המפורסם בהם הוא שביל מעלה המכשפות (Harzer Hexenstieg) ושביל זאלקטאל. כמו כן, יש מסלולי טיול רבים שחלקם משלבים פעילות נחמדה לילדים הכוללת החתמת פנקס החותמות בנקודות השונות במסלולים – מסלול מפלי Romkerhall, מסלול ספסלי האוהבים, מסלול לילדים בעקבות חתול הבר.
אומגה magazipline
האומגה הכי ארוכה באירופה. מתעופפים מעל הסכר הכי גבוה באירופה, במהירות של 85 קמ"ש. יש להזמין מקומות מראש. מפחיד ויקר, אבל שווה כל יורו.
מגלשת ההרים ב bocksberg, Hahnenklee
המגלשה הארוכה ומפותלת. עולים ויורדים ברכבל. יש אפשרות לרדת מההר גם באופני הרים או בתלת אופן שנקרא Bocksbergcarts.
מערת באומן (Baumanns Höhle)
אחת המערות העתיקות בעולם שהתגלתה על ידי הכורה פרדיריך באומן שחיפש ברזל ומצא מערת נטיפים וזקיקים.
רכבת הקיטור
קו הרכבת המעניין ביותר מחבר את העיר Werniogerode עם הר ברוקן
שקופית קודמת
שקופית הבאה

לסיכום,

אם אתם מחפשים חופשה חווייתית בגרמניה, במחירים נוחים, חוויית אטרקציות לילדים, עיירות יפות ומסלולי הליכה בטבע, אתם מוזמנים אל הרי ההרץ.

 

רוצים לשמוע עוד פרטים? צרו קשר והזמינו שירות מסלול אישי המותאם למשפחות.

Facebook