הפסאז'ים של פריז

פריז, עיר האורות הרומנטית, כפי שהיא מוכרת ברחבי העולם, מציעה לכם מגוון אפשרויות בלתי מוגבל של אמנות, תרבות, אופנה, קניות, אוכל ושתייה, וכן הזדמנות להתהלך ברחובותיה היפים ולהתרשם מכיכרותיה ומגניה המרשימים.

הפסאז'ים של פריז נבנו במחצית הראשונה של המאה ה – 19 כחלק מפאלה רויאל הסמוך ללובר. היזם היה הנסיך לואי פיליפ ז'וזף מאורליאן שהגה את הרעיון להעניק לאנשים פרטיים זיכיון לבנות אכסדרה עם חנויות שיושכרו לסוחרים. כיום אלו הם רחובות צרים, מקורים, וללא ספק חלק מהמקומות הקסומים ביותר של העיר. מרגע שנכנסים אליהם מגיעים למקום בו הזמן כמעט ועמד מלכת. הפסאז'ים הייחודיים של העיר פריז, עמוסים בבוטיקים ומוסדות קולינריים, מסתתרים רובם ברובע השני של פריז ולרוב מגיעים אליהם בעת שיטוט מקרי ברחובות או כאשר פתאום מתחיל גשם ומחפשים מקום להתחבא בו.

הנה רשימה של כמה מהפסאז'ים הכי מקסימים, לטעמי, ברחובותיה של פריז:

פסאז' דו גראן סרף (Passage du Grand Cerf)

הפסאז' נבנה בשנת 1825 , באזור הבורסה של פריז, ונקרא על שם פונדק (rand Cerf – הצבי הגדול) שעמד כאן לפני המהפכה הצרפתית.

מדובר בפסאז' צר ומקסים באורך של 120 מ', ששופץ יחסית לאחרונה ומשתרע על פני שלוש קומות המתנשאות לגובה של 12 מ', מחופה בגג זכוכית שחלונות ענקיים מתנשאים משני עבריו. ניתן למצוא בו גלריות מעניינות, חנויות בגדים, חנויות ייחודיות של בדים מהמזרח הרחוק, חנויות תכשיטים וחנויות אומנות אפריקאית. כמו כן ניתן למצוא בו את בר היין Le Pas-Sage ששמו מהווה משחק מילים משעשע

ניתן להיכנס לפסאז' מהרחובות הבאים:

Rue Saint Denis 145 או Rue Dussoubs 10

פתוח ימים שני עד שבת בשעות 08:00-20:00

מטרו קו 4 לתחנת אטיין מרסל

שקופית קודמת
שקופית הבאה

פסאז' דה שואזל (Passage de Choiseul)

הפסאז' נבנה בשנת 1829 והוא הארוך ביותר, כ – 190 מ', ומייצג את רעיון הפיכתו של רחוב למעבר מקורה שאור שמש חודר לתוכו דרך גג זכוכית.

כמו רבים מהפסאז'ים גם הפסאז' הזה התדרדר בסוף המאה ה-19 ומה שהציל אותו הייתה הקמת החנות של בית האופנה המפורסם קנזו (Kenzo), אשר הגבירה את תנועת הקונים למקום, והיום ניתן למצוא בו מסעדות, חנויות ספרים, שען, חנויות תכשיטים וגלריות אומנות.

ניתן להיכנס לפסאז' מהרחובות הבאים:

40 rue des Petits-Champs או 23 rue Saint-Augustin או 40 rue Dalayrac

פתוח כל יום בשעות 07:00-21:00

פסאז' דה פנוראמה (Passage des Panoramas)

זהו אחד הפסאז'ים העתיקים בפריז, נפתח כבר בשנת 1799 והראשון שבו הותקנה תאורת גז בשנת 1817.

מאז שנוצר הפך הפסאז' לאחד מהאטרקציות החשובות של פריז במאה ה-19, אספני הבולים רואים בו מוקד מסחר חשוב, וכמה חנויות לאורכו עוסקות במסחר הבולים עד היום. במספר 57 פועל עבר עשרות שנים בית התה של אמן השוקולד "מרקיז". במספר 26 יש חנות עם אוסף גלויות מדהים, ובנוסף יש גם חנות צעצועיםן מעץ. בקצה הפסאז' פועל תאטרון הוארייטה (Théâtre des Variétés).

ניתן להיכנס לפסאז' מהרחובות הבאים:

10 rue Saint-Marc או

 11 boulevard Montmartre

או 38 rue Vivienne  או 151 rue Montmartre.

פתוח כל ימות השבוע בשעות 06:00-24:00.

שקופית קודמת
שקופית הבאה

גאלרי ויוויאן (Galerie Vivienne)

נחשב כיום לפסאז' המפואר ביותר והוא נשמר במצב הטוב ביותר מבין כל הפסאז'ים של העיר. בעיני, זהו הפסאז' היפה ביותר בפריז והוא מקום נהדר להעביר יום גשום. 

הוא הוקם בשנת 1826 בעל עיצוב מיוחד, והרצפה המרתקת שלו היא המאפיין שמושך את רוב תשומת הלב. כיום פועלות בו 34 חנויות ביניהם חנויות מעצבי אופנה ונעליים, בוטיקים קטנים ואיכותיים. כמו כן ניתן למצוא כאן את סלון התה –  A Priori Thé  בו ניתן לעצור לשתות קפה, שוקולד חם או לטעום ממגוון סוגי התה המוגשים בו. החנות הוותיקה ביותר היא חנות היינות Legrand שפועלת מאז 1880 ומציעה יום גם בר יין. 

ניתן להיכנס לפסאז' מהרחובות הבאים:

4 rue des Petits-Champs או 6 rue Vivienne או 5 rue de la Banque

גאלרי וורו דודא (Galerie Véro-Dodat)

הפסאז' נבנה בשנת 1826 על ידי זוג קצבים בשם וורו ודודא, שהתעשרו והחליטו להשקיע בפסאז' בעיר שקישר בין פאלה רויאל לשוק הסיטואני. תקרת הזכוכית, הפאנלים מעץ והרצפה השחורה לבנה שלה יוצרים אווירה קסומה של ימים עברו.

בשנת 1836 עברה להתגורר כאן השחקנית המפורסמת ראשל (Rachel Felix 1821-1858), אשר התגוררה בקומה השלישית במספר 38 ואילו בקומת הקרקע פעל כתב העט הסטירי Le Charivari.

כיום ניתן למצוא בפסאז' בוטיקים אלגנטיים רבים של ריהוט, עיצוב, גלריה לאומנות, כלים מוזיקליים, בובות ישנות, ועוד…

ניתן להיכנס לפסאז' מהרחובות הבאים:

19 rue Jean-Jacques-Rousseau או 2 rue du Bouloi

פתוח בימים שני עד שבת (לא כולל חגים) בין השעות 07:00-22:00.

זהו, אחרי שקראתם על הפסאז'ים המקסימים ביותר בפריז הגיע הזמן לצאת לטיול בעיר האורות ולבקר בהם.

 

מחפשים עוד אטרקציות בפריז? מוזמנים להתקשר לקבל מסלולי טיול בעיר הרומנטית…